خانه / سایت‌سازها / مای بی بی / آموزش کامل نصب انجمن ساز MyBB (مای بی بی) روی هاست ویندوز با کنترل پنل WebsitePanel
برای ثبت دامنه ( خرید دامنه ) و خرید هاست به سایت وب ثمین مراجعه کنید.

آموزش کامل نصب انجمن ساز MyBB (مای بی بی) روی هاست ویندوز با کنترل پنل WebsitePanel

اگر می‌خواهید برای وب‌سایت‌تان یک فروم راه بیندازید MyBB انتخابی رایگان و کارآمد است که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است. نصب انجمن‌ساز MyBB بسیار ساده است. برای نصب مای بی بی (MyBB)  روی هاست به کنترل پنل WebsitePanel خود لاگین کنید.

گام نخست: ایجاد دیتابیس و شناسه‌ی کاربری مربوط به آن

پیش از هر کار باید یک دیتابیس MySQL و یک شناسه‌ی کاربری (User) دیتابیس ایجاد کنید و اجازه‌ی دست‌رس به دیتابیس ساخته شده را به این شناسه‌ی کاربری بدهید. در منوی فضاهای هاستینگ (Hosting Spaces) در بخش میانی صفحه‌ی خانگی کنترل پنل‌تان با نگه داشتن ماوس روی آیکن «Databases» مانند شکل پایین انواع دیتابیس‌های قابل ایجاد روی فضای هاست‌تان را مشاهده می‌کنید. روی گزینه‌ی «MySQL 5.x» کلیک کنید:

صفحه فضاهای هاستینگ در کنترل پنل WSP

شکل ۱: صفحه فضاهای هاستینگ در کنترل پنل WSP

 ۱- ایجاد شناسه‌ی کاربری دیتابیس: در صفحه‌ی باز شده در قسمت «MySQL 5 Users» روی گزینه‌ی «Create User» که در شکل پایین با حاشیه‌ی قرمز مشخص شده کلیک کنید:

صفحه ایجاد شناسه کاربری و دیتابیس MySQL

شکل ۲: صفحه ایجاد شناسه کاربری و دیتابیس MySQL

صفحه‌ی «SQL User Properties» باز می‌شود. یک نام کاربری (User Name) –مثلاً نام خودتان یا نام وب‌سایت یا هر نام دل‌خواه دیگر- را در کادر مربوط تایپ کنید. در کادر «Password» یک رمز عبور برای این کاربر تعیین کنید و آن را در قسمت «Confirm password» دوباره تایپ کنید و روی دکمه‌ی «Save» کلیک کنید.

ایجاد شناسه کاربری MySQL

شکل ۳: ایجاد شناسه کاربری MySQL

۲- ایجاد دیتابیس و ایجاد دست‌رس کاربری به آن: پس از ایجاد نام کاربری دیتابیس به شکل ۲ بر می‌گردید. این بار از بالای شکل گزینه‌ی «Create Database» را که با حاشیه‌ی آبی مشخص شده کلیک کنید.

در صفحه‌ی باز شده مانند شکل زیر یک نام دل‌خواه در قسمت «Database name» برای دیتابیس‌تان انتخاب کنید و در کادر «Users» کنار نام کاربری‌یی را که در مرحله‌ی پیش ساختید تیک بزنید و روی دکمه‌ی «Save» کلیک کنید تا دیتابیس ساخته شود. در این شکل‌ها ما نام مشابهی برای دیتابیس و شناسه‌ی کاربری آن انتخاب کرده‌ایم. شما می‌توانید نام‌های متفاوت و دل‌خواه برای هر کدام انتخاب کنید.

ایجاد دیتابیس MySQL

شکل ۴: ایجاد دیتابیس MySQL

گام دوم: بارگذاری (upload) فایل‌های مای بی بی (MyBB) روی هاست

۱- دانلود مای بی بی فارسی: نخست فایل zip شده‌ی آخرین نسخه‌ی MyBB به زبان فارسی را از اینجا دانلود کنید.

۲- آپلود فایل روی فضای هاست: فایل ZIP شده را از طریق یک نرم‌افزار FTP مانند FileZilla (راهنمای آپلود فایل با فایل‌زیلا) در پوشه‌ی wwwroot فضای هاست‌تان آپلود کنید. راه دیگر برای آپلود فایل ZIP شده استفاده از «File Manager» در کنترل پنل WebsitePanel است. در شکل ۱ می‌توانید آیکون File Manager را سمت چپ آیکون Databases ببینید. برای یادگیری آپلود فایل با File Manager به این راهنما مراجعه کنید. پیش از آپلود فایل‌ها اگر فایل‌هایی به طور پیش‌فرض در پوشه‌ی wwwroot قرار دارد آن‌ها را حذف کنید. (مثلاً دو فایل default.aspx و web.config معمولاً هم‌زمان با ایجاد فضای هاست ایجاد می‌شوند و در این پوشه قرار می‌گیرند.)

۳- خارج کردن فایل‌های ZIP شده از حالت فشرده (Unzip کردن): برای این کار باید از File Manager استفاده کنید. اگر برای آپلود فایل‌ها از این ابزار استفاده کرده‌اید که از همان‌جا برای unzip کردن فایل اقدام کنید. در غیر این صورت ابتدا از صفحه‌ی اصلی کنترل پنل (شکل ۱) روی File Manager کلیک کنید. در صفحه‌ی باز شده نام سایت‌تان را کلیک کنید:

صفحه اول File Manager

شکل ۵: صفحه اول File Manager

در صفحه‌ی جدید روی پوشه‌ی wwwroot کلیک کنید. می‌توانید فایل زیپ آپلود شده را در این پوشه ببینید. این فایل باید از حالت زیپ خارج شود. برای این کار آن را انتخاب کنید و روی گزینه‌ی Unzip از منوی بالای File Manager کلیک کنید.

خارج کردن فایل zip مای بی بی از حالت فشرده

شکل ۶: خارج کردن فایل zip مای بی بی از حالت فشرده

۴- حذف فایل زیپ اولیه و انتقال فایلها به پوشه wwwroot : پس از پایان کار فایل‌های unzip شده را می‌توانید در پوشه‌ی Upload ببینید.

پس از Unzip کردن فایل زیپ، فایل هایی که برای نصب MyBB نیاز داریم داخل پوشه Upload می باشند. در نتیجه تمامی پوشه های موجود در wwwroot به غیر از پوشه Upload را می‌توانید حذف کنید.

پس از حذف پوشه های اضافی، بر روی پوشه Upload  کلیک کنید و وارد این پوشه شوید. سپس تمامی فایل های داخل پوشه را انتخاب کنید (کافی است تیک باکس کنار کلمه‌ی File Name را مانند شکل زیر بزنید تا همه‌ی فایل‌ها انتخاب شوند). باید همه‌ی این فایل‌ها را از پوشه‌ی Upload به پوشه‌ی wwwroot انتقال دهید. برای این کار بر روی دکمه Move (بالای صفحه: در شکل پایین با شماره‌ی ۲ مشخص شده است) کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی دکمه‌ی Move مانند شکل بالا کادری برای انتخاب مقصد فایل‌ها ظاهر می‌شود. داخل کادر «Destination Folder» یک علامت «\» (بک اسلش: به معنی پوشه‌ی روت) تایپ کنید و در آخر روی دکمه‌ی Move (داخل کادر سفید رنگ: در شکل پایین با شماره‌ی ۴ مشخص شده است) کلیک کنید. کلیه‌ی فایل‌ها از پوشه‌ی Upload به پوشه‌ی wwwroot منتقل خواهند شد.

انتقال فایل‌های MyBB به پوشه‌ی روت

شکل ۷: انتقال فایل‌های MyBB به پوشه‌ی روت

گام سوم: نصب مای بی بی (MyBB) فارسی

آدرس سایت خود را در نوار آدرس مرورگر همراه با عبارت  install/ وارد کنید. به طور مثال : http://www.yourdomain.com/install

 پس از بالا آمدن سایت صفحه‌ی نصب MyBB  پیش روی شما خواهد بود. مراحل نصب را به ترتیب زیر پی‌گیری کنید.

۱- خوش آمدید: فقط در پایین صفحه بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

صفحه نصب MyBB در مرورگر

شکل ۸: صفحه نصب MyBB در مرورگر

۲- توافق نامه: احتمالش بسیار کم است که بخواهید این توافق‌نامه را بخوانید. می‌بینید که هیچ کس حتا ترجمه‌اش هم نکرده است. در پایین صفحه بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید که یعنی نخوانده محتوای توافق‌نامه را قبول دارم.

پذیرفتن توافق‌نامه

شکل ۹: پذیرفتن توافق‌نامه

۳- بررسی نیازمندی‌ها: در این مرحله پیش از نصب مای بی بی چک می‌کند که تنظیمات و مجوزهای لازم برای نصب درست نرم‌افزار همه درست باشند. اگر تنظیمات صحیح باشد در پایین صفحه با عبارت «تبریک! شما حداقل نیازمندی ها را برای نصبMybb  دارید» نمایش داده می شود. حال بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

 در صورتی که هر کدام از این تنظیمات و دست‌رس‌ها به‌درستی انجام نگرفته باشد باید مشکل را از طریق کنترل پنل هاست، شرکت هاستینگ، یا سرور هاست خود رفع کنید. پس از رفع مشکل مجدداً صفحه را رفرش کنید و تا زمانی که همه‌ی تنظیمات و دست‌رس‌های لازم انجام نشده به مرحله‌ی بعد نروید.

چک کردن دست‌رس‌ها و مجوزهای مورد نیاز برای نصب MyBB

شکل ۱۰: چک کردن دست‌رس‌ها و مجوزهای مورد نیاز برای نصب MyBB 

۴- پیکره‌بندی دیتابیس: به ترتیب مطابق شماره‌گذاری شکل زیر ابتدا شناسه/نام کاربری دیتابیس و رمز عبور آن را (که در شکل ۳ ایجاد کردید) و نام دیتابیس را (که در شکل ۴ ایجاد کردید) وارد کنید. نیاز به انجام تغییرات در سایر کادرهای این صفحه وجود ندارد. حال بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

وارد کردن تنظیمات دیتابیس

شکل ۱۱: وارد کردن تنظیمات دیتابیس

۵- ایجاد جدول ها: اگر اطلاعات مرحله پیکربندی دیتابیس را به طور صحیح وارد کرده باشید در این مرحله اتصال به دیتابیس انجام می شود و شروع به ساخت جدول های دیتابیس فروم شما می کند. پس از پایان ساخت جدول ها بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

ساخته شدن جداول دیتابیس

شکل ۱۲: ساخته شدن جدول‌های دیتابیس

۶- جمع بندی جدول‌ها: کافی است بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

۷- وارد کردن پوسته: برای وارد کردن فایل پوسته و نصب قالبهای پیش فرض کافی است بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

۸- پیکربندی انجمن: حال زمان انجام پیکربندی  تنظیمات انجمن، مانند نام انجمن، لینک انجمن و … رسیده است. این تنظیمات بعداً از پنل مدیریت انجمن قابل تغییرند. پس زیاد سخت‌گیری نکنید. برای تنظیمات مطابق موارد زیر عمل کنید:

 • نام انجمن: نام دلخواه برای انجمن خود قرار دهید. مانند: وب ثمین
 • لینک انجمن ( بدون “/” پایانی): اگر انجمن در صفحه‌ی اصلی سایت‌تان نصب شده آدرس سایت‌تان را بنویسید. در این کادر لینک انجمن شده با https نمایش داده شده است. حتماً عبارت https را به http تغییر دهید.
 • نام وب سایت: نام وب سایت خود را وارد کنید. منظور لینک وب‌سایت نیست بلکه نام سایتی است که این انجمن برای آن ساخته شده است، مثلاً اگر بخواهیم برای گروه مهندسی ثمین یک انجمن جداگانه ایجاد کنیم در این‌جا می‌توانیم بنویسیم «وب ثمین».
 • لینک وب سایت: آدرس وب سایت خود را وارد کنید یا تغییری ندهید. منظور لینک سایتی است که این انجمن متعلق به‌ آن است: مثلاً اگر بخواهیم برای گروه مهندسی ثمین یک انجمن جداگانه ایجاد کنیم در این‌جا لینک وب‌سایت اصلی وب ثمین را قرا می‌دهیم.
 • دامنه Cookies: تغییر ندهید.
 • مسیر Cookies: تغییر ندهید.
 • ایمیل تماس: آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. این آدرس ایمیلی است که در پایین انجمن می‌تواند به بازدیدکنندگان برای تماس با مدیر انجمن نشان داده شود.
پیکره‌بندی انجمن

شکل ۱۳: پیکره‌بندی انجمن

حال بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

۹-  ایجاد حساب کاربری مدیر کل: برای اینکه بتوانید وارد کنترل پنل انجمن خود شوید تا بتوانید آن را مدیریت کنید در این مرحله باید اطلاعات حساب کاربری مدیر کل  انجمن را وارد نمایید. برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • نام کاربری: نامی دلخواه به حروف لاتین وارد کنید. مثل: admin
 • گذرواژه: رمز مورد نظر را در این کادر وارد کنید.
 • تایید گذرواژه: رمز خود را دوباره وارد کنید.
 • ایمیل: آدرس ایمیل خود را وارد کنید.

حال بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

ایجاد حساب کاربری مدیر کل انجمن

شکل ۱۴: ایجاد حساب کاربری مدیر کل انجمن

۱۰- پایان نصب: تبریک می‌گوییم. انجمن ساز شما با موفقیت نصب و پیکره‌بندی شده است.

پایان نصب MyBB

شکل ۱۵: پایان نصب MyBB

برای ورود به مدیریت انجمن ساز در کادر آدرس بار مرورگر خود آدرس انجمن را به همراه عبارت admin/  وارد کنید مانند:

http://www.yourdomain.com/admin

منصب مدیر کلی مبارک!

نصب رایگان MyBB فارسی به همراه بسته‌های هاست وب ثمین

وب ثمین برای خریداران بسته های هاست در صورت درخواست MyBB فارسی را به رایگان نصب می‌کند. بدیهی است مسؤولیت تولید محتوا، پشتیبان‌گیری و نگه‌داری از محتوای وب‌سایت به عهده‌ی مشتری است. به کاربران توصیه می‌شود به طور مرتب از وب‌سایت‌شان بکاپ بگیرند. ایجاد بکاپ به ویژه پیش از ایجاد تغییرات در قالب سایت یا به‌روزرسانی نرم افزارها ضروری است. بازیابی بکاپ‌های ذخیره شده توسط وب ثمین یا نصب مجدد مای بی بی در صورت بروز مشکل از جانب کاربران مشمول هزینه خواهد بود.

کانال تلگرام وب ثمین

درباره مرکز آموزش وب ثمین

مرکز آموزش وب ثمین

۲۴ نظر

 1. سلام آقا دمت گرم آموزشت خیلی خوب بود ممنون که کمک کردین.

 2. ممنون از آموزشتون
  بعد از نصب باید پوشه install را پاک کنم یا نه؟
  من اینا برای شاب دامین نصب کردم ولی این error را میده شما میدونید چرا؟
  This is a placeholder for the subdomain forums.mysite.ir

 3. درست شد.بی نهایت ممنون

 4. من مشکل داشتم نصب کردم اما نمیدونم چرا نه اسم انجمن تغیر میکنه نه تاپیک ها

 5. سلام.پیغام زیر میاد
  Server Error
  ۴۰۴ – File or directory not found.
  The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

 6. تو بخش پیکربندی نام هاست دیتابیس رو چی باید بزارم

 7. با سلام .
  من انجمن رو نصب کردم .
  خود انجمن فارسی است . ولی وقتی با ادمین وارد میشم انگلیسی است . زبان پیشفرض انجمن هم فارسی است .
  یه یوزر دیگر درست کردم . وقتی با اون وارد میشم فارسی است ولی هر کار میکنم نمیتونم وقتی با یوزر ادمین وارد میشم فارسی اش کنم .
  حتی مدیریت هم فارسی است .
  مرسی .

 8. سلام خسته نباشید.
  آموزشتون عالی بود فقط برای عضو شدن و اینا کاری دیگه لازم نیست انجام بدیم؟
  مثلا بخایم عضو بشیم تو انجمن خودش دیگه ایمیل فعال سازی رو میفرسته؟

  • مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. برای عضویت کاربر از بخش عضویت انجمن ساز اقدام به ثبت نام می کند. برای ایمیل فعال سازی نیز باید تنظیمات ارسال ایمیل را در بخش تنظیمات انجمن ساز انجام دهید

 9. سلام.
  خیلی ممنون از آموزش های خوبی میگذارید فقط من یه مشکلی دارم
  میخام انجمن مای بی بی رو نصب کنم طبق آموزش های شما جلو رفتم تا اونجایی که گفتید
  گام دوم: بارگذاری (upload) فایل‌های مای بی بی (MyBB) روی هاست
  فقط من توی قسمت فایل منیجیر هاستم یه ساب دامین ساختم و خالی بود و پوشه wwwroot هم توش ساختم و کارایی که گفتید رو توش انجام دادم حالا ادرس سایتم رو میزنم و اینستال رو میزنم صفحه نصب انجمن مای بی بی بالا نمیاد و خطای ۴۰۴ میده.
  همه کار هایی رو که گفتید رو باید توی پوشه wwwroot سایت اصلی انجام بدم؟تو اون پوشه چند تا فایل هست نمیخام پاکشون کنم.فکر کنم چون توی ساب دامین این کارو کردم اینطوری شده
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. از لطف شما سپاسگزاریم. برای نصب روی ساب دامین نیاز به ایجاد پوشه wwwroot نمی باشد. فایل نصب مای بی بی را مستقیم داخل ساب دامین قرار دهید. مشکل حل می شود.

 10. من یه ساب دامین ساختم به این شکل forum.123.ir (اون ۱۲۳ مثلا ادرس سایتمه) و پوشه wwwroot که ساخته بودم توش پاک کردم و همه فایل ها که از حالت زیپ خارج کرده بودم الان مستقیم ریختم تو ساب دامین ولی بازم ارور ۴۰۴ میده
  .
  در زمان ایجاد دیتابیس هم به جای MySQL 5.x فقط SQL SERVER 2014 رو داشت که اونو زدم مشکلی نداره؟
  به نظر شما کجای کار میلنگه خیلی ممنون که وقت میزارید پاسخ میدید

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   برای نصب باید آدرس را بصورت forum.123.ir/install در مرورگر وارد کنید.وقتی mysql ندارید یعنی هاست شما از دیتابیس mysql ساپورت نمی کند در نتیجه نمی توانید مای بی بی روی این هاست نصب کنید

 11. سلام و تشکر بابت پاسخگویی هاتون
  هاست ما انگار فقط از SQL SERVER 2014 پشتیبانی میکنه به نظر شما چه انجمنی رو میتونم روی این هاست نصب کنم؟
  (ترجیحا انجمن رایگان باشه)

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. برای دات نت انجمن سازهای پیشرفته بصورت رایگان وجود ندارد. در نتیجه بهتر است هاست خود را به لینوکس تغییر دهید.

 12. سلام خسته نباشید.بعد از نصب مای بی بی قالب هایی که همخونی داشته باشه و ایراد نداشته باشه رو از کجا میتونیم دانلود کنیم؟
  ظاهرش اصلا فرقی نداره فقط یه قالب باشه بی دردسر و سبک کار بکنه لطفا اگه ممکنه لینک دانلو بدید ممنونم

 13. ممنون خیلی دنبال ساخت فروم بودم مرسی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

CAPTCHA

*


رفتن به بالا
قالب وردپرس
قالب وردپرس