خانه / سایت‌سازها / جوملا / مقایسه وردپرس با جوملا: کدام سایت ساز را انتخاب کنم؟ (بخش پایانی: جمع‌بندی و پیش‌نهادها)
برای ثبت دامنه ( خرید دامنه ) و خرید هاست به سایت وب ثمین مراجعه کنید.

مقایسه وردپرس با جوملا: کدام سایت ساز را انتخاب کنم؟ (بخش پایانی: جمع‌بندی و پیش‌نهادها)

att_32 بازدید کننده گرامی برای خرید قالب وردپرس به فروشگاه قالب وردپرس ثمین مراجعه کنید.

جمع‌بندی

۱- تعداد سایت‌های وردپرسی چندین برابر جوملا است. با این حال بسیاری از سایت‌های وردپرسی در واقع وبلاگند. وردپرس در ابتدای راه خود یک سیستم وبلاگ‌نویسی بود که به تدریج به یک CMS تبدیل شده است. در بازار CMSها جوملا رتبه‌ی دوم را دارد و مناسب وب‌سایت‌های پیچیده‌تر است.

۲- فرآیند نصب هر دو سایت‌ساز ساده و مشابه است. در جوملا این فرآیند بدون آن‌که پیچیده شود به شکل گام به گام طراحی شده است. نصب وردپرس واقعاً سریع است.

۳- واسط کاربری وردپرس بسیار ساده است و پس از چند ساعت تمرین کاربر می‌تواند به‌راحتی به تولید محتوا بپردازد. جوملا امکانات بیش‌تر و البته واسط کاربری پیچیده‌تری دارد. تولید محتوا در وردپرس سریع اما بدون کمک انواع افزونه‌ها همراه با محدودیت است. جوملا آموزش بیش‌تر می‌خواهد و در عوض دست کاربر را در طراحی سایت و محتوا بیش‌تر باز می‌گذارد.

۴- ساختار افزونه‌های جوملا از لحاظ دست‌رس به هسته‌ی سیستم مراتب دارد. در نتیجه جوملا پایدار است. هر دو سیستم مرتب به‌روز می‌شوند و اعمال به‌روزرسانی به سادگی چند کلیک است. نسخه‌های جدید وردپرس در فواصل زمانی کم‌تر ارایه می‌شوند. به علت تعداد بسیار بیش‌تر سایت‌های وردپرسی هکرها بیش‌تر به این سیستم توجه دارند.

۵- برای هر دو سیستم انواع قالب‌ها برای تبدیل ظاهر سایت به شکل دل‌خواه وجود دارد. تعداد قالب‌های رایگان وردپرس به زبان فارسی بیش‌تر است. به علت تنوع بیش‌تر امکانات جوملا قالب‌های این CMS می‌توانند به‌کل کاربری سایت را مطابق نیاز مالک آن تغییر دهند.

۶-افزونه‌های بسیار زیادی برای هر دو سیستم موجود است. تعداد افزونه‌های وردپرس به زبان فارسی بسیار بیش‌تر است. تمام افزونه‌های وردپرس به هسته‌ی سیستم دست‌رس دارند. اما افزونه‌های جوملا مراتب دارند و تنها کامپوننت‌ها می‌توانند به هسته‌ی سیستم دست پیدا کنند. کامپوننت‌های جوملا و برخی افزونه‌های وردپرس توانایی‌هایی زیادی به وب‌سایت می‌دهند. گاهی کامپوننت‌ها خود تعدادی افزونه و ماژول را شامل می‌شوند. افزونه‌های وردپرسی تمرکز بیش‌تری بر وبلاگ‌ها دارند در حالی که افزونه‌های جوملا برای طراحی سایت‌های کامل مناسبند.

۷- هر دو سیستم به زبان فارسی ترجمه شده‌اند و به‌راحتی و به‌رایگان در دست‌رس کاربران ایرانی‌اند. افزونه‌ها و قالب‌های فارسی شده‌ی وردپرس بسیار بیش‌تر از جوملا است.

۸- هر دو سیستم امکانات و افزونه‌های خوبی برای سئو دارند. اما کار کردن با امکانات پیش‌فرض وردپرس تا حدودی ساده‌تر است. به علاوه گوگل سایت‌های وردپرسی در چشم گوگل ارج و قرب خاصی دارند.

۹- جامعه‌ی کاربری جوملا و فروم‌ها و مستندات مربوط به آن قوی‌تر از وردپرس است. به زبان فارسی چندین انجمن و وب‌سایت به جوملا و وردپرس اختصاص دارد.

پیش‌نهاد ما

اگر مطلب را دنبال کرده باشید حتماً تا این‌جا متوجه شده‌اید که هر سیستم برتری‌ها و نواقص خاص خود را دارد و برای منظورهای خاصی بهتر جواب می‌دهد. بنابراین جواب به این سؤال نمی‌تواند قطعی باشد. برخی نکاتی که می‌توان به عنوان پیش‌نهاد مطرح کرد:

 • برای وبلاگ‌نویسی و تولید محتوای سریع انتخاب سرراست وردپرس است.
 • برای سایت‌های خبری وردپرس و جوملا هر دو مناسبند.
 • برای سایت‌های تجاری و شرکتی جوملا انتخاب کامل‌تری است.
 • برای سایت‌های پیچیده‌تر معقول است که به سراغ جوملا بروید.
 • اگر یک سایت ساده می‌خواهید و قصد وقت گذاشتن زیاد برای مدیریت سایت‌تان ندارید انتخاب وردپرس منطقی است.
 • برای سایت‌های کوچک و متوسط وردپرس انتخاب خوبی است. برای سایت‌های متوسط و بزرگ جوملا انتخاب خوبی است. برای سایت‌های خیلی بزرگ شاید CMSها چندان مناسب نباشند.
 • اگر تنوع سایت و سازگاری سایت برایتان مهم است بهتر است جوملا را انتخاب کنید.
 • برای سیستم‌های چندکاربره با سطوح دست‌رس مختلف و سایت‌های دارای گروه‌های کاربری مختلف جوملا انتخاب مناسب‌تری است.
 • برای فروش و معرفی محصولات جوملا مناسب‌تر است.
 • اگر می‌خواهید برای مشتری‌تان یک سایت راه‌اندازی کنید که مدیریتش را خودش در دست بگیرد بهتر است برای مشتریانی که اطلاعات فنی زیادی ندارند به سراغ وردپرس بروید.
 • اگر امنیت و پایداری سایت برایتان خیلی مهم است شاید بهتر باشد هر دو را به کناری بگذارید و به سراغ دروپال بروید. اما کار با دروپال از هر دو سیستم پیچیده‌تر است.
 • اگر موضوع خاص یا قابلیت خاصی در نظرتان هست که در افزونه‌های یکی از این دو سیستم بهتر یافته می‌شود به سراغ همان سیستم بروید.

در نهایت این‌که با تمام توصیه‌ها انتخاب سیستم مدیریت محتوای سایت تا حد زیادی به سلیقه نیز بستگی دارد. تصمیم‌گیری در این مورد قطعی نیست. به مین دلیل همواره کاربران سیستم‌های مدیریت محتوا مشغول بحث و جدل برای اثبات برتری سیستم مورد علاقه‌ی خودند و اگر رسیدن به جواب قطعی ممکن بود احتمالاً مدت‌ها بود که سیستم‌های مدیریت محتوای دیگر عرصه را به نفع حریف قوی‌تر خالی کرده بودند. پس در نهایت به نیازهای خود،‌ توانایی‌هایتان، امکانات سیستم‌های موجود و ذوق و ایده‌های شخصی‌تان توجه کنید و انتخاب خود را انجام دهید.

سایت خوبی داشته باشید!

att_32 جهت دانلود ۳۶ قالب رایگان وردپرس بصورت یکجا برروی لینک روبرو کلیک کنید: ۳۶ قالب رایگان وردپرس
att_32 بازدید کننده گرامی برای خرید قالب وردپرس به فروشگاه قالب وردپرس ثمین مراجعه کنید.
کانال تلگرام وب ثمین

درباره مرکز آموزش وب ثمین

مرکز آموزش وب ثمین

۲۹ نظر

 1. سلام مقایسه نسبتا خوبی بود.
  من فکر می کنم جوملا، وردپرس و دروپال هرسه از ۱۰۰ نمره ای بالای ۹۵ دارند و واقعا بهترین های دنیای وب هستند. اما اینکه ما چقدر بتونیم از امکانات اونها استفاده کنیم مهمه.
  من خودم همیشه جوملا رو انتخاب می کنم و تونستم یک سایت کاملا استاندارد و کارآمد تحت جوملا ایجاد کنم.
  اما در کارهای دوستان سایت های وردپرسی بسیار خوبی هم مشاهده میشه.
  بهرحال چیزی که از نظر من مهمه، درک کامل یک سیستم هست بجای اینکه همه اونها رو نصفه نیمه یاد بگیریم.

 2. با تشکر از مطالب خوب و مفید شما.

 3. من فکر می کنم جوملا، وردپرس و دروپال هرسه از ۱۰۰ نمره ای بالای ۹۵ دارند و واقعا بهترین های دنیای وب هستند. اما اینکه ما چقدر بتونیم از امکانات اونها استفاده کنیم مهمه.
  من خودم همیشه جوملا رو انتخاب می کنم و تونستم یک سایت کاملا استاندارد و کارآمد تحت جوملا ایجاد کنم.
  اما در کارهای دوستان سایت های وردپرسی بسیار خوبی هم مشاهده میشه.
  بهرحال چیزی که از نظر من مهمه، درک کامل یک سیستم هست بجای اینکه همه اونها رو نصفه نیمه یاد بگیریم.

 4. عالی عالی بود…

 5. ممنون این متن دقیقا چیزی بود که دنبالش بودم بخصوص قسمت پیشنهادات شما که برای ما کاربران ناوارد بسیار مفید است
  با تشکر

 6. سلام
  اولین سایتی هستید که میبینم تحلیل کاملی از cms ارائه میده ولی متاسفانه تحلیلتون نقص داره واون تینه که الان خیلی از سایتها با ووردپرس طراحی میشه به دلیل اینکه مدیریت ،سرعت و کارایی خیلی بالاتری داره سایتهای خیلی بزرگی رو سراغ دارم که بسیار پیده هستن وبا ووردپرس کار میکنن اصلا ووردپرس محدودیت نداره و هر کاری شما بخوای ضرف مدت کم را میندازی امنیتشم با نصب چندتا افزونه ردیفه دیگه چی میخوای……
  ارادتمند

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. از لطف شما سپاسگزاریم. در محبوبیت و امکانات وردپرس شکی وجود ندارد. اما با چند پلاگین امنیت هیچ سایت سازی را نمی توان تضمین کرد. بهترین روش علاوه بر توصیه های جنابعالی به روز نگه داشتن هسته وردپرس و افزونه های نصبی می باشد.

 7. بسیار عالی.. ممنون

 8. سلام ببخشید یه سوال داشتم بنده میخوام یه سایت خبری دانشگاهی بزنم که شامل از دبستان تا دکترا باشه و قبلش یه سوال داشتم اینکه اگر امار بال باشه وهمچنین امنیت سایت هم و هم سرعتش برایم مهم باشه وهمچنین امکان پیشرفت برای سایتم هم باشه به نظرتون کدوم بهتره با دوپال هم یاد ندارم جوالا و وردپرس فقط ..؟
  ممنون میشم راهنمای کنید
  با تشکر

 9. سلام برای شبکه اجنماعی نسبتا بزرگ با رابط کاربری خاص کدوم رو پیشنهاد می کنید؟

 10. سلام.مرسی از راهنماییتون. میخواستم بدونم برای یک سایت فروشگاهی با جوملا و یا ورد پرس میتونیم در قسمت مشخصات کالای مورد جستجو پارامترها را فیلتر کنیم ؟ مثلا” محدوده قیمت و رنگ کالا و برند کالا و یا میونیم بین چند کالا مقایسه درست کنیم ؟ با تشکر

 11. با سلام
  اگه بخوایم یک سایت فروشگاهی عین کافه بازار درست کنیم که صد در صد سایت بسیار بزرگی خواهد بود.
  و امنیت و seo و پایداری سایت هم برامون مهم باشه کدوم یکی از cms ها (جوملا – وردپرس -دروپا ل) بهتر و ساده تره ؟؟؟؟

  البته با در نظر گرفتن این موضوع مهم که من برنامه نویسی تا حدی بلدم ولی در حد متوسط و فکر نمی کنم بتونم از پایه سایتم رو کد نویسی کنم و یا مثلا بخوام خودم قالب طراحی کنم.

  با تشکر از راهنمایی شما

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. با هر سه سایت ساز این امکان وجود دارد ولی نیاز به داشتن مهارت کافی در php برای نوشتن پلاگین های اختصاصی و همچنین آشنایی به سئو و امنیت هر یک از سایت سازهای مذکور می باشد. در نتیجه باید با برنامه نویس حرفه ای در این زمینه ارتباط داشته باشید . موفق باشید

 12. سلام. خسته نباشید دوست عزیز٫ممنون بابت مطالب خوبتون
  یه سوال داشتم. الان چند وقته میخوام یه درگاه اینترنتی بخرم اما میدونین که مستقیما از طریق بانک خیلی دردسر داره . درگاه های واسطه ای هم جدیدا فیلتر شدن و من شنیدم که مشکل دار هستن. اما دقیقا نمیدونم چه مشکلی.البته میدونستم کارمزدشون زیاده…اما خب به راهنمایی نیاز دارم
  الان من واقعا به یک درگاه نیاز دارم ):
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. بهتر است مستقیم از بانک تهیه کنید. آنقدر هم که شما می فرمایید دردسر ندارد. ابتدا از طریق سایت enamad اقدام به دریافت نماد کنید. بعد از دریافت نماد در کمتر از چند ساعت از طریق سایت بانک پاسارگاد می توانید درگاه دریافت کنید. موفق باشید

 13. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  این مطلب عالی بود

 14. با سلام
  بسیار اطلاعات مفید و موثری بود.
  ممنون از سایت عالیتون

 15. سمیرا نامی ساعی

  سلام عالی بود سپاسگزارم

 16. سلام، ببخشید میخواستم بپرسم که برای سایت آگهی و نیازمندی مثل سایت دیوار و شیپور، کدوم سایت ساز بهتره؟
  با تشکر

 17. سلام.باتشکر ازشما.
  من میخوام یه سایتی برای دانلود برنامه های اندرویدی و ویندوزی و اخبار تکنولوژی و از این موارد راه بندازم.
  امنیت هم برام مهمه
  میخوام شیک کامل باشه(ازنظر امکانات)
  کدومشون مناسبتره؟

 18. با سلام خدمت شما من میخواسم سایت دانلود فیلم و سریال راه اندازی کنم به نظر شما از کدومcmsاستفاده کنم
  و همچنین چه.نوع هاستی رو تهیه کنم؟

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام
   وردپرس٫ انتخاب هاست بستگی به مستقیم (اختصاصی) یا غیرمستقیم بودن (سرویسهای آپلود فایل عمومی) لینکها دارد.

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام
   وردپرس یا پی اچ پی نیوک. تأکید بر وردپرس٫
   نوع هاست بستگی به مستقیم (اختصاصی) یا غیر مستقیم (سایتهای آپلود فایل عمومی) بودن لینکهای دانلودتان دارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

CAPTCHA

*


رفتن به بالا
قالب وردپرس
قالب وردپرس