خانه / دامنه / آموزشها / تفاوت Addon Domain با دامین پارک شده، ساب دومین و دومین فورواردینگ (ریدایرکت کردن دامنه) چیست؟
برای ثبت دامنه ( خرید دامنه ) و خرید هاست به سایت وب ثمین مراجعه کنید.

تفاوت Addon Domain با دامین پارک شده، ساب دومین و دومین فورواردینگ (ریدایرکت کردن دامنه) چیست؟

احتمالاً تا کنون اصطلاحات دامین Addon، ساب دومین، و دامین پارک شده به گوش‌تان خورده است. این‌ها همه امکاناتی هستند که سرویس‌دهنده‌ی هاست می‌تواند به عنوان امکانان اضافه روی فضای هاست خریداری شده در اختیار شما بگذارد. در این مطلب می‌خواهیم تفاوت‌های این سه نوع دامنه را به صورت ساده برای شما بیان کنیم.

Addon Domain

داشتن یک دامین addon بسیار شبیه داشتن یک وب‌سایت جداگانه است. دامنه‌ی addon به یک فولدر در فولدر wwwroot یا public_html اشاره می‌کند و فایل‌هایش در آن فولدر میزبانی خواهد شد. از این جهت دامین add-on دقیقاً یک ساب دومین یا زیردامنه است که نام دامین add-on روی آن پارک شده است.

دامنه‌ی addon باید از پیش ثبت شده باشد و نیم سرورهای آن باید با نیم سرورهای دامنه‌ی اصلی یکی باشد. به علاوه برای هر دامین addon که به حساب‌تان اضافه می‌کنید باید رکوردهای DNS جدا در حساب‌تان معرفی کنید. برای دست‌رس به addon domain سه راه وجود دارد:

 • به صورت مستقیم: www.addondomain.com
 • به صورت یک دایرکتوری روی دامنه‌ی اصلی: www.maindomain.com/addondomain
 • به صورت یک زیردامنه از دامنه‌ی اصلی: addondomain.maindomain.com

در هنگام دست‌رس به دامین add-on دقیقاً نام خود دامنه در نوار آدرس مرورگر دیده خواهد شد، در نتیجه دامنه addon مانند یک وب‌سایت مجزا عمل می‌کند. دامین addon با این‌که از همان فضای هاست و پهنای باند دامنه‌ی اصلی استفاده می‌کند، دارای دست‌رس FTP، ایمیل، و آمار وب مختص خود است و البته محتوای آن نیز می‌تواند کاملاً با دامنه‌ی اصلی متفاوت باشد. این دامنه از بیرون کاملاً شبیه یک وب‌سایت جداگانه است و بازدیدکننده‌ی عادی نمی‌تواند تشخیص دهد که با وب‌سایت دیگری هم‌زمان روی یک حساب هاستینگ قرار دارند.

ساب دومین/ زیردامنه (Sub-domain)

ساب دومین از همان دامنه‌ی موجود استفاده می‌کند و نام مخصوص خود را ندارد. در نتیجه برای استفاده از آن نیازی به ثبت نام دامنه نیست. همانند دامنه addon زیردامنه نیز به فولدری در داخل فولدر روت wwwroot یا public_html اشاره می‌کند. مثلاً اگر زیردامنه‌ی shop را روی دامنه‌ی اصلی ایجاد کنید کاربران برای دست‌رس به آن در مرورگر آدرس shop.maindomain.com را وارد خواهند کرد. معمولاً دست‌رس آنلاین به فضای ایمیل در سرویس‌های هاستینگ از طریق یک ساب دومین مانند mail.maindomain.com انجام می‌شود.

دامنه‌ی پارک شده (Parked Domain) یا آلیاس (Domain Alias)

دامین پارک شده یا آلیاس یا نام مستعار دامنه یک دامنه‌ی ثبت شده است که به یک دامنه‌ی موجود اشاره می‌کند. اگر مثلاً شما دامنه‌ی parkeddomain.com را ثبت کنید و آن را روی دامنه‌ی دیگری مانند maindomain.com پارک کنید، وقتی در مرورگر آدرس parkeddomain.com وارد شود اتصال به maindomain.om برقرار خواهد شد و چیزی که در نهایت در نوار آدرس مرورگر دیده خواهد شد عبن محتوای سایت اصلی است. معمولاً این کار را زمانی انجام می‌دهند که می‌خواهند نام دامنه را ثبت کنند و از‌ آن برای نمایش محتوای همان سایت اصلی استفاده کنند. در این حالت نیازی به خرید هاست مجزا نیست. به علاوه در مواردی اگر دو سایت روی دو سرویس جدا عیناً کپی هم باشند ممکن است از طرف جست‌جوگرها در رتبه‌بندی با جریمه مواجه شوند.

دامین پارک شده یا آلیاس از همان نیم سرورهای دامنه‌ی اصلی استفاده می‌کند. هر آدرس ایمیلی که تحت دامنه‌ی اصلی تعرف شود عیناً برای دامنه‌ی پارک شده نیز ایجاد می‌گردد و قابل استفاده است.

فوروارد کردن یا ریدایرکت کردن دامنه (Domain Forwarding یا Domain Redirection)

دومین فورواردینگ وقتی استفاده می‌شود که شما دو دامنه با دو هاست مجزا دارید ولی احتیاجی به طراحی دو سایت مجزا یا داشتن دو نام دامنه‌ی مجزا در نوار آدرس نمی‌بینید. از طریق کنترل پنل هاست دامنه‌ای که می‌خواهید آن را ریدایرکت کنید نام دامنه‌ی وب‌سایت اصلی‌تان یا آدرس صفحه‌ یا زیردامنه‌ای از آن وب‌سایت را که مایلید بازدیدکنندگان سایت فعلی ببینند به عنوان مقصد وارد می‌کنید. در این حالت وقتی در نوار آدرس مرورگر نام دامنه‌ی فوروارد شده وارد شود مرورگر به وب‌سایت اصلی وصل می‌شود و نام وب‌سایتی که در نوار آدرس دیده می شود نیز تغییر می‌کند و به maindomain.com یا یک صفحه یا زیردامنه از آن تبدیل می‌شود.

برای ریدایرکت کردن لزومی نارد هر دو دامنه دارای نیم سرورهای مشابه باشند، زیرا شما دو سرویس کاملاً مجزا را به یک‌دیگر متصل نموده‌اید و در واقع از یکی از فضاهای هاستینگی که خریداری کرده‌اید استفاده‌ی کامل نکرده‌اید. هر کدام از این دو دامنه سرویس ایمیل و FTP مستقل خود را دارند.

کانال تلگرام وب ثمین

درباره مرکز آموزش وب ثمین

مرکز آموزش وب ثمین

۲۵ نظر

 1. سلام

  من یک دامین دارم )www.gohar.info(
  می خواهم یک سابدامین بسازم با آدرس sms.gohar.info
  حالا به یک لینک از سایتی دیگر وصلش کنم.
  مثلا mkg.blogfa.com/post/110

  هاستم در سایت یوگیگ هست.
  چکار باید بکنم؟
  من مبتدی ام.

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   برای اتصال ساب دومین به یک پست تنها می‌توانید از ری‌دایرکت کردن استفاده کنید. کد HTML redirect را در اینترنت جست‌جو کنید. پس از انجام تنظیمات به نام index.htm ذخیره کنید و در پوشه‌ی اصلی ساب دومین قرار دهید.

 2. سلام

  من میخوام وقتی کسی تو مرورگر زد:
  http://www.dl.example.com
  بره به:
  http://www.example.com
  چطور میتونم این کارو بکنم؟

  با تشکر

 3. با سلام من می خوام یه ساب دومین به نام “تولید کننده تولیدات تجهیزات ” ایجاد کنم و اون رو روی دامنه اصلیم پارک کنم (البته من فکر می کردم دامنه اصلی روی این ساب دومین پارک می شه ؟!)می شه این رو برام توضیح بدید که چطور انجام می شه .

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   وقتی شما یک دامنه یا ساب‌دومین را پارک می‌کنید دامنه یا ساب‌دومین اصلی و دامنه یا ساب‌دومین پارک شده هر دو یک چیز را نشان می‌دهند. آیا دامنه‌ی اصلی‌یی که می‌خواهید به ساب‌دومین متصلش کنید غیر از دامنه‌ای است که ساب‌دومین از روی آن ساخته شده است؟

 4. سلام
  فرض کنید من یک شبکه اجتماعی دارم و یک کاربر به نام AAA
  صفحه اصلی یا دیوار نظرات کاربر هست http://www.mysite.com/AAA
  من میخوام دامنه http://www.aaa.com رو بذارم رو لینک کاربر؟
  یا از طریق addon یا دایرکت و یا هر روش دیگه ای ؟
  یعنی اگه کسی http://www.aaa.com رو زد بره به اینک بالا که ژروفایل کاربر سایت من هست

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   این کار را باید بر روی ساب‌دومین انجام دهید نه ساب‌دایرکتوری، نظیر کاری که سیستم‌های وبلاگ‌دهی اجرا می‌کنند و به کاربران‌شان اجازه می‌دهند بر روی ساب‌دومین‌های خود یک دامنه پارک کنند. البته ممکن است یک دامنه را نیز به چنین صفحه‌ای ری‌دایرکت کنید. در این حالت نام دامنه را که وارد کنید آدرس بار مرورگر تغییر می‌کند و همان آدرس mysite.com/aaa ظاهر خواهد شد که احتمالاً مورد نظر شما نیست.

 5. سلام
  من یک سابدامین رو روی آی پی یک شرکت دیگه با a record پارک کردم. شبیه این:
  parked.example.com
  حالا اون شرکت فقط همین url اصلی رو داشته باشه کافیه بنابراین من میخوام تحت همین سابدامین فایل و مطلب ارسال کنم و url های اون رو مدیریت کنم. مثل این:
  parked.example.com/news
  parked.example.com/page.php
  parked.example.com/note.html
  و …
  ولی چون من به هاست اون شرکت دسترسی ندارم نمیتونم این کار رو بکنم. آیا راهی هست که پیشنهاد بدید.
  ممنون

 6. درون مایه ی نوشتارتان خیلی خوب بود. از شما سپاسگزاری می نمایم.

 7. ممنون مطلب مفیدی بود

 8. می خواستم بدونم برای ریدایرکت کردن یک آدرس در واقع باید همچین آدرسی وجود داشته باشه ولی به اون اسم نمایش داده نشه, چون من یه لینک با نام انگلیسی دارم که حالا می خوام فارسیش کنم و می خوام رتبش در گوگل حفظ بشه برای همین تغییر نام انجام دادم و اسم انگلیسی رو که حالا دیگه وجود نداره رو به اسم فارسی ریدایرکت کردم ولی خطای ۴۰۴ میده اشکال کارم کجاست لطفا راهنمایی کنید.

 9. سلام من دامنه ام رو در یک وبلاگی که داشتم ثبت کردم . آیا راهی وجود داره که وقتی در هاست فایل آپلود کنم هم وبلاگم به نمایش و هم فایل آپلود شده با نام دامنه به نمایش در بیاد ؟

 10. سلام من یه سایت درست کردم البته از نوع چند سایته مثلا sample.ir
  حالا از یک دامین و هاست دیگر میخوام این سایت رو فراخوانی کنم. sample.com
  حالا با هرروشی که بشه
  ۱- وقتی زدیم sample.com سایت .ir باز بشه ولی آدرس همون .com بمونه
  ۲- در قسمت تب بالای مرورگر هدر سایت نوشته بشه
  ۳- وقتی وارد صفحات میشیم نام صفحات هم نوشته بشه یعنی فقط میخوام هرجا که ir بود com نشون بده

  حالا نمیدونم افزونه داره وردپرس برای اینکار
  یا با کد php یا html یا فایل htaccess
  خواهشا هرکی میدونه راهنمایی کنه بدجور کارم گیره
  با تشکر

 11. سلام من دامنه ی ************** رو تازه خریدم و دی ان اس هاش رو هم با هاست مطابقت دادم
  بعد از پارک کردن دامنه و ریدایرکت کردنش کار نمیکنه
  مشکلش کجاست؟؟

 12. خیلی با دقت خوندم، اما بازم تفاوت ها رو حس نکردم! همه شبیه همن!

 13. اطلاعات عالی ای بود البته شاید برای من که تازه وارد هستم.بسیار ممنون

 14. خیلی ممنون از مطالبتون

 15. با سلام
  آیا ساب دامنه با دامنه اصلی جدا ایندکس میشود در جستجو گرها؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

CAPTCHA

*


رفتن به بالا
قالب وردپرس
قالب وردپرس