خانه / سایت‌سازها / وردپرس / آموزش وردپرس: مدیریت فهرست‌ها و منوی اصلی سایت
برای ثبت دامنه ( خرید دامنه ) و خرید هاست به سایت وب ثمین مراجعه کنید.

آموزش وردپرس: مدیریت فهرست‌ها و منوی اصلی سایت

att_32 بازدید کننده گرامی برای خرید قالب وردپرس به فروشگاه قالب وردپرس ثمین مراجعه کنید.

«فهرست» در وردپرس برای تسهیل دست‌رس بازدیدکننده‌های سایت به بخش‌های سایت یا در معرض دید گذاشتن برگه‌ها، دسته‌ها یا مطالبی است که از نظر شما باید به‌راحتی در معرض دید باشند. هر پوسته‌ی وردپرس به شما اجازه‌ی ایجاد یک فهرست را می‌دهد. ممکن است برخی پوسته‌ها امکان افزودن چند فهرست و تعیین مکان نمایش آن‌ها را به شما بدهند. اما اگر پوسته‌ای که شما انتخاب کرده‌اید تنها از یک فهرست پشتیبانی می‌کند محل نمایش آن معمولاً همان منوی بالای سایت است.

پوسته‌های پیش‌فرض وردپرس به همراه خود یک فهرست پیش‌ساخته دارند که در آن لینک صفحه ی اول سایت، برگه‌ی نمونه و برگه‌های دیگری که شما بسازید نمایش داده می‌شود:

منوی پیش‌فرض وردپرس

اما اگر بخواهید دست‌تان در چیدن محتوای این منو باز باشد ساده‌ترین راه این است که خود یک فهرست مناسب و مطابق نیازهای سایت‌تان بسازید. برای ایجاد فهرست در منوی دست راست پنل مدیریت وردپرس خود در برگه‌ی «نمایش» روی «فهرست‌ها» کلیک کنید.

دست‌رس به منوی مدیریت فهرست‌ها در وردپرس

ابتدا نامی برای فهرست‌تان تعیین کنید و دکمه‌ی «ساخت فهرست» را بزنید. وردپرس راهنمایی گویایی در این صفحه نوشته که اگر مطابق همان عمل کنید می‌توانید فهرست خود را آماده کنید.

ایجاد منوی جدید وردپرس

پس از ساخت فهرست امکاناتی که می‌توانید در فهرست‌تان قرار دهید در دست‌رس‌تان قرار می‌گیرد و می‌بینید که بخش‌هایی که تا کنون غیرفعال بودند فعال شده‌اند.

تعداد و محل منوها: بیش‌تر پوسته‌ها از یک منو بیش‌تر پشتیبانی نمی‌کنند که همان منوی اصلی سایت است و در بالای سایت قرار می‌گیرد. البته شما می‌توانید چند فهرست بسازید اما با امکانات پیش‌فرض پوسته تنها یکی از آن‌ها را می‌توانید برای نمایش انتخاب کنید. از کادر «مکان‌های موجود در فهرست» باید منوی مورد نظر خود را به عنوان فهرست اصلی انتخاب و ذخیره کنید.

تعیین فهرست اصلی

شما می‌توانید تعیین کنید در منوی اصلی سایت چه چیزهایی نمایش داده شوند. گزینه‌های شما دسته‌ها، صفحه‌ها و لینک‌هاست. «پیوندها» لینک‌هایی است که ممکن است بخواهید به یک سایت یا صفحه‌ی خاص بدهید. ممکن است به یکی از صفحه‌ها سایت خودتان هم لینک بدهید.  آدرس کامل لینک را در کادر «نشانی» وارد کنید. باید یک عنوان هم برای این لینک در کادر «متن» وارد کنید. این عنوانی است که در منوی شما دیده خواهد شد. سپس دکمه‌ی افزودن به فهرست را بزنید.

«برگه‌ها» صفحه‌های ثابتی‌اند مانند صفحه‌ی درباره‌ی ما وتماس با ما که مایلید همیشه در صفحه‌‌ی اصلی به راحتی در دست‌رس باشند. از لیست برگه‌هایی که ایجاد کرده‌اید انتخاب کنید کدام‌ها را می‌خواهید به فهرست اضافه کنید. توجه کنید که لینک به صفحه‌ی اصلی سایت یا «خانه» در لیست برگه‌ها هست کافی است در کادر برگه‌ها روی «دیدن همه» کلیک کنید تا این برگه را ببینید. بهتر است این برگه را به منویتان اضافه کنید.

به همین ترتیب می‌توانید از کادر «دسته‌ها» دسته‌های مطالب با موضوعات متفاوت در فهرست اضافه کنید.

هم‌چنانی که شما عنوان‌های جدید را به منو اضافه می‌کنید و دکمه ی «افزودن به فهرست» را می‌زنید در سمت چپ می‌توانید ببینید که در منوی شما این عنوان‌ها به چه ترتیبی مشاهده خواهند شد. می‌توانید با کشیدن و انداختن این عنوان‌ها آن‌ها را با هم جابه‌جا کنید. مثلاً شما می‌خواهید «خانه» اولین عنوان در منوی شما باشد، کافی است آ نرا بالا بکشید و در بالاترین جایگاه رها کنید.

تغییر موقعیت عنوان‌ها در منوی اصلی سایت

هم‌چنین اگر برخی از برگه‌ها یا دسته‌ها را دوست داشته باشید به صورت یک زیرعنوان از برگه یا دسته‌ی دیگر ببینید و یک منوی بازشونده ایجاد کنید می‌توانید عنوان فرعی را بکشید و زیر عنوان اصلی کمی به سمت چپ رها کنید تا در فهرست کمی تورفته‌تر از عنوان اصلی قرار بگیرد.

تعیین عنوان‌های اصلی و فرعی منوی اصلی وردپرس

با کشیدن به سمت بیرون هم می‌توانید عکس این کار را انجام دهید و عنوانی را به فهرست اصلی برگردانید. حال می‌توانیم نتیجه‌ی آوردن «خانه» به بالای منو و قرار دادن «گواهی‌ها» در زیر و داخل «معرفی» را با زدن دکمه‌ی «ذخیره‌ی فهرست» ببینید.

ذخیره‌ی منوی جدید

اگر روی فلش گوشه‌ی چپ هر عنوان‌ در پنل مدیریت کلیک کنید می‌توانید برای آن یک توضیح در کادر «صفت عنوان» بنویسید. توضیحات را در سایت اگر ماوس را روی آن عنوان نگه دارید می‌توانید ببینید. هم‌چنین می‌توانید یک عنوان را از فهرست‌تان حذف کنید. در آخر هر تغییری روی دکمه‌ی «ذخیره‌ی فهرست» کلیک کنید.

حذف عنوان‌ها از منو و افزودن توضیحات به هر عنوان

هم‌چنین اگر مایل باشید هر برگه‌ای را که ایجاد می‌کنید خودبه‌خود به  منو اضافه شود می‌توانید در کنار نام فهرست تیک گزینه ی «افزودن برگه‌های بلندمرتبه به صورت خودکار» را بزنید و فهرست را ذخیره کنید.

att_32 جهت دانلود ۳۶ قالب رایگان وردپرس بصورت یکجا برروی لینک روبرو کلیک کنید: ۳۶ قالب رایگان وردپرس
att_32 بازدید کننده گرامی برای خرید قالب وردپرس به فروشگاه قالب وردپرس ثمین مراجعه کنید.
کانال تلگرام وب ثمین

درباره مرکز آموزش وب ثمین

مرکز آموزش وب ثمین

۴۹ نظر

 1. ممنون
  چطور میشه فهرستی که میسازیم و بهش لینک میدیم اون لینک در صفحه جدید باز بشه؟؟

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   از بالای صفحه پیوندها گوشه‌ی چپ (در وردپرس فارسی) «تنظیمات صفحه» را باز کنید و تیک گزینه‌ی «هدف پیوند» را بزنید. حالا در تنظیمات هر کدام از آیتم‌های موجود در فهرست گزینه‌ی «نمایش پیوند در پنجره/زبانه تازه» اضافه شده است.

 2. اگه میشه به سایت من نگاه کنید ببینید چرا فهرس و موضوعات قرارنمیگیره ؟

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. به سایت شما مراجعه شد ولی صفحه “در دست ساخت” نمایش داده می شود. شما علاوه بر ساخت فهرست، باید با توجه به قالب سایت خود موقعیت فهرست را نیز مشخص کنید. علاوه بر این باید دسته های سایت شما مطلب داشته باشد چون در صورت نداشتن مطلب، دسته ساخته شده در فهرست نمایش داده نمی شود

 3. ببینید !
  میخوام یک فهرست دیگه به قالبم اضافه کنم؛
  یعنی علاوه بر فهرست اصلی یک تاپ منو هم داشته باشم؛
  چه کنم ؟
  قالب فقط یک فهرست پشتیبانی میکنه
  میخوام ۲تاش کنم

 4. من مشکلم اینست مطلب را داخل کشوی منویی که ساختم خودم می توانم قرار دهم ولی نمی خام این مطالب در صفحه اصلی قرار گیرند و فقط از داخل منوها نمایش داده شوند چگونه این کار را انجام دهم.جواب را ایمیل کنید ممنون میشم

 5. ببخشین من سوال قبلیمو فهمیدم ایراد کجا بود یه مشکل دیگه دارم و اونم اینکه چرا فرمهایی که گذشتم غیر فعال هستش و نمیشه مشخصات داد بهش کمکم کنید ممنونم

 6. این آموزش حرف نداشت خیلی بدردم خورد ممنون از شما

 7. سلام . چطوری می تونیم در در یک منو عکس قرار بدیم؟ مثلا یک منو که قسمت اولش”خانه” هست، به جای قرار دادن کلمه خانه، یه عکس خانه قرار بدیم؟ من نحوه کار با فایل های css و html رو بلد نیستم. راهی هست که از خود قسمت مدیریت سایت این کار را انجام بدم؟ لطفا راهنمایی کنین. با تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. برای این کار باید با html و css آشنایی داشته باشید یا اینکه قالبی را پیدا کنید که در تنظیمات قالب امکان اضافه نمودن ایکن به منو وجود داشته باشد.

 8. سلام و خسته نباشید
  چرا مطالبی که به سایت اضافه میکنم در سایت نمایش داده نمیشود؟

 9. سلام دوست عزیز٫
  من الان فهرست هارو ایجاد کرد.
  یک مطلب منتشر کردم و میخوام بره تو فهرست و مثلا قسمت دانلود رو که میزنیم اون بیاد!
  باید چیکار کنم الان؟

 10. سلام ببخشید میخواستم ببینم پلاگینی هست ک ب جای نوشته در زیرمنو عکس فقط داشته باشه؟؟؟؟؟

 11. سلام
  می بخشید من برای سایتم یک منو درست کردم فقط چکار باید بکنم تا وقتی روی صفحه اصلی کلیک میکنم به صفحه اصلی سایت ارجاع داده بشه.
  با تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. برای این کار باید از بخش “پیوندها” در فهرست استفاده کنید. تن پیوند را قرار دهید مثلا خانه و لینک را به آدرس سایت خود ارجاع دهید

 12. سلام و با احترام فراوان من پنل مدیریت وردپرسم هی میره سمت چپ هی میاد سمت راست لطفا کمک کنین

 13. مطلب خوب و آموزنده ای بود…خیلی ممنون

 14. خیلی خیلی ممنون.
  آموزش کاملی بود و خیلی مفید واقع شد باز ممنون از این همه تلاشتون

 15. سلام من یک سایت خبری ایجاد کردم اصلی ترین مشکل و شاید بزرگترین مشکلی که همین اول کاری گریبانگیر من شده ایجاد فهرست و دسته ها
  من می خوام زمانی در قسمت افزودن نوشته دسته هایی رو ایجاد کنم مثلا استان ، شهرستان و همچنین می خوام فهرست هایی رو با همین اوصاف درست کنم به طوری که وقتی من در قسمت افزودن نوشته برای نوشته خودم تیک استان رو از دسته ها انخاب کردم در صفحه اصلی سایت بازدید کننده با زدن بر روی فهرست استان تمام اخباری رو که مربوط به استان می باشد رو بتونه تماشا کنه الان یک ماه هست در گیر این قضیه هستم اگر لطف کنید راهنمایی کنید چطور ارتباط رو برقرار کنم ممنون می شوم.

  با تشکر فراوان

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. وارد پنل وردپرس شوید. از منوی نمایش گزینه فهرست را انتخاب کنید. سپس از دسته هر گزینه ای را می خواهید اضافه کنید. اگر دسته مشاهده نشده بالای فهرست دسته ها گزینه همه را انتخاب کنید مشاهده می شود. امکان دارد اصلا شما دسته را در فهرست مشاهده نکنید. از بالای صفحه گزینه تنظیمات صفحه را انتخاب کنید و تیک گزینه دسته را بزنید.

 16. مطلب بسیار کاربردی هست و خیلی کمکم کرد. واقعا ممنون

 17. سلام…یک نوشته تازه رو وقتی توی سایت قرار می دم نمایش داده نمی شه…هر نوشته ای رو توی فهرستم می ذارم به راحتی در سایت قرار می گیره اما این نوشته نمایش داده نمی شه…وقتی داخل صفحش می رم خالیه…چند بار پاک کردم و دوباره نوشتم باز مشکلم حل نشد

 18. به نام خدا
  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوب و مفیدتان
  با عرض معذرت محتاج به راهنمایی شما هستم:
  بنده از قالب صحیفا استفاده می کنم
  در پنل مدیریت با موفقیت فهرست درست می کنم و تغییرات را هم ذخیره می کنم و وقتی در گوشه بالا سمت راست به قسمت مشاهده سایت هم می روم می بینم که بله با موفقیت توانسته ام در کادر بالا فهرست درست کنم
  اما
  وقتی که از کامپیوتر دیگری و یا از یک گوشی موبایل یا تبلت نام سایتم را سرچ میکنم و از آن دستگاهها وارد می شوم با کمال تعجب می بینم که هیچ فهرستی نمایش داده نمی شود
  خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  با تشکر
  موسی زاده

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. این مورد بخاطر قابلیت رسپانسیو قالب می باشد. منو بصورت سه خط زیر هم نمایش داده می شود. زمانیکه ابعاد صفحه شما کمتر از مقدار مشخصی می شود قالب رسپانسیو شده و منو را بصورت سه خط نمایش می دهد. اگر می خواهید این ویژگی را غیرفعال کنید باید قابلیت رسپانسیو در تنظیمات قالب را غیرفعال کنید. موفق باشید

   • به نام خدا
    با عرض سلام
    و سپاس به جهت پاسخ شما
    متاسانه باید عرض کنم این مشکل بعلت ریسپانسیو بودن قالب بنده نمی باشد
    چرا که حتی در موبایل هم دو نوار براب فهرست اصلی و بالایی بنده مشاهده میشود
    ( چرا که قالب صحیفا از دو نوار فهرست در هدر سایت پشتیبانی می کند و بنده از این قالب استفاده میکنم)
    مشکل این است که وقتی در پنل پشتیبانی دو نوار فهرست را اضافه می کنم و تغییرات را ذخیره هم میکنم
    وقتی از همان دستگاه کامپیوتری که مدیریت پنل را انجام داده ام این فهرست ها به طور واضح نمایش داد ه می شود و کاملا هم فعال است
    اما مشکل آنجاست که:
    وقتی حتی از یک کامپیوتر با صفحه عریض تر و یا از گوشی های موبایل های مختلف با ابعاد صفحه نمایش های مختلف برای مشاهده سایت استفاده میکنم
    تنها دو نوار فهرست نمایش داده می شود
    بدون آنکه چیزی داخل این دو نوار بعنوان فهرست دیده شود
    و فهرست من در قسمت بالای سایت همچنان به صورت سیاه نمایش داد ه می شود
    و هیچ نوار کناری برای فهرست در گوشی های موبایل ایجاد نمیشود که فکر کنم شاید بعلت ریسپانسیو بودن قالب است
    با تشکر
    خواهشمندم با وجود اوقات گرانقدرتان راهنمایی فرمایید

    • مرکز آموزش وب ثمین
     مرکز آموزش وب ثمین

     سلام. از لطف شما سپاسگزاریم. لطفاً آدرس سایت خود را در همین بخش قرار دهید تا سایت شما را مشاهده کنیم.

     • *******.ir
      با تشکر فراوان
      از پیگیری و پاسخ های خوبتان

     • مرکز آموزش وب ثمین
      مرکز آموزش وب ثمین

      مورد اول: اینکه شما در فهرست دوباره صفحه اصلی را اضافه کرده اید یک مورد را حذف کنید. مورد دوم: چرا فایل footer قالب را دستکاری کرده اید؟ الان اررور می دهد.
      پیشنهاد می شود قالب را حذف کنید و سپس آن را از اول نصب کنید. شما اگر تخصص کافی در css و html ندارید پیشنهاد می شود فایل های اصلی قالب را دستکاری نکنید. موفق باشید

 19. با سلام و وقت بخیرخدمت مدیر گرامی و بزرگوار سایت وب ثمین و با امید قبولی طاعات و عبادات شما نزد خداوند متعال در این ماه عزیز….
  درخواستی از شما دارم که امیدوارم منو کمک و راهنمایی کنید..
  چندی پیش برای راه اندازی سایت دنبال قالب سایتی گشتم که متناسب کارم باشه بعد کلی گشتن این قالب پرشین رو خریداری کردم..
  اما موقع نصب و راه اندازی با مشکلی برخوردم…بعد کلی گشت و گذار سایت شما را مشاهده کردم که در حل مشکلات توانا و حرفه ای و سریع بود… لذا درخواستی ازشما دارم که بهم کمک کنید باشد اجر این کارتون نزد خداوند متعال محفوظ …
  مشکل من قسمت منوی اصلی وسط صفحه سبز رنگ ثابت که شامل صفحه اصلی یا خانه و..تبلیغات…است …حقیقت امر هرکاری کردم منوی من قسمت های زیر منو را نشان نمیدهد و فعال نیست مثلا تو سایت ******** قسمت موزیک دو زیر منو موزیک ایرانی و خارجی داره و دقیقا همین قالب من هست برای من مثلا در قسمت گرافیک زیر منوهاش نشون نمیده….
  لطفا و خواهشا به من سریعتر کمک کنید…باتشکر از شما….سرایان دیزاین

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. از لطف شما سپاسگزاریم. برای این مشکل از منوی نمایش، گزینه فهرست را انتخاب کنید. سپس فهرست مد نظر خود را انتخاب کنید. هر برگه یا نوشته ای که می خواهید زیر منو باشد باید یک پله داخل تر از منوی اصلی باشد. و سپس روی گزینه ذخیره کلیک کنید. اگر این مورد را انجام داده و مشکلاتان حل نشد باید از جایی که قالب را تهیه کرده اید بخواهید مشکل را برطرف کند. موفق باشید

 20. با عرض سلام و خسته نباشید
  برای فهرست سایتم از برگه استفاده کرده ام. اکنون دنبال راهی هستم که اگر روی نام منویی که دارای زیرمنو هست کلیک شد برگه مربوط به آن باز نشود.فقط زیر منوها نمایش داده شوند و تا انتخاب یکی از آنها در صفحه جاری بماند.. با تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. در بخش فهرست گزینه ای بنام “پیوندهای دلخواه” وجود دارد. در قسمت نشانی آن عبارت # را قرار دهید و سپس در بخش متن پیوند اسم منو را بنویسید. سپس روی گزینه افزودن کلیک کنید.موفق باشید.

 21. سلام ممنون از این اموزش . با اینکه برای بعضی ها ساده هست ولی برای من مفید بود .

 22. سلام من میخوام که نوشته هام تو قسمت فهرست نمایش داده نشه فقط دسته هایی که ایجاد کردم نمایش داده بشه قالب سایت صحیفه هست. چجوری باید این مشکل رو رفع کنم

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. از منوی نمایش گزینه فهرست را انتخاب کنید. سپس اقدام به ساخت فهرست جدید با کلیک برروی گزینه ” فهرست تازه ای بسازید” کنید. آگاه هر دسته ای یا برگه ای که تمایل دارید را به فهرست جدید با درگ کردن اضافه کنید و سپس از بخش پایین فهرست جایگاه نمایش فهرست را انتخاب و سپس روی دکمه ذخیره کلیک کنید.موفق باشید

 23. سلام. ممنون از مطالب مفید شما. چگونه میتوان در فهرست سایت، به جای نوشتن نام دسته، لوگوی مرتبط را قرار داد؟ به عنوان مثال به جای منوی home بتوان لوگوی خانه را قرار داد و یا اینکه همرمان با نوشتن کلمه خانه در فهرست لوگوی گرافیکی آن نیز مشاهده شود؟

 24. سلام

  سایتی را با استفاده از ورد پرس به عنوان نمونه ایجاد کردم که البته نیاز به تغییرات دارد.مثلا در عنوان سایت عبارت یک سایت دیگر با وردپرس فارسی نوشته شده چکونه می توانم این عنوان را حذف کنم.

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. وارد کنترل پنل وردپرس شوید. از منوی تنظیمات گزینه “همگانی” را انتخاب کنید. سپس در این بخش می توانید در بخش عنوان سایت و معرفی کوتاه متن دلخواه خود را وارد کنید و سپس روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

CAPTCHA

*


رفتن به بالا
قالب وردپرس
قالب وردپرس