خانه / سایت‌سازها / فروشگاه ساز / آموزش کامل نصب فروشگاه ساز پرستاشاپ (PrestaShop) به کمک cPanel
برای ثبت دامنه ( خرید دامنه ) و خرید هاست به سایت وب ثمین مراجعه کنید.

آموزش کامل نصب فروشگاه ساز پرستاشاپ (PrestaShop) به کمک cPanel

نکته: نصب پرستاشاپ در این آموزش به کمک ویژگی‌های  کنترل پنل cPanel تهیه شده است. اما انجام مراحل نصب هیچ وابستگی‌یی به کنترل پنل خاصی ندارد و اگر هاست شما از PHP و MySQL پشتیبانی کند معمولاً مشکلی در نصب نخواهید داشت. کافی است با کنترل پنل هاست خود آشنا باشید و بدانید مراحل لازم در کنترل پنل را چگونه می‌توانید انجام دهید.

گام نخست: ایجاد دیتابیس (پایگاه داده) و شناسه‌ی کاربری مربوط به آن

برای نصب پرستاشاپ نیاز به یک پایگاه داده‌ی MySQL دارید. در کنترل پنل هاست خود در بخش مربوط به دیتابیس (database) یک پایگاه داده‌ی MySQL ایجاد کنید. برای آن یک شناسه‌ی کاربری (user) و رمز عبور ایجاد کنید و اجازه‌ی دست‌رس کامل به دیتابیس را به این شناسه‌ی کاربری بدهید. اطلاعات نام دیتابیس، شناسه و رمز عبور آن را یادداشت کنید. در مراحل بعدی نصب به این اطلاعات نیاز خواهید داشت.

اگر کنترل پنل شما cPanel است به آن لاگین کنید. در بخش «Databases» گزینه‌ی «MySQL Database Wizard» را انتخاب کنید. در صفحه‌ی باز شده در گام نخست نامی برای دیتابیس‌تان وارد کنید. بر روی «Next Step» کلیک کنید. در صفحه‌ی بعد یک شناسه‌ی کاربری و یک رمز عبور برای دیتابیس وارد کنید و در گام آخر پس از یادداشت اطلاعات دیتابیس، شناسه و رمز عبور با کلیک بر روی «All Privileges» دست‌رس کامل دیتابیس را به شناسه‌ی کاربری بدهید. با کلیک بر روی «Next Step» مراحل ایجاد دیتابیس تکمیل می‌گردد.

ایجاد دیتابیس

شکل ۱- ایجاد دیتابیس

ایجاد دیتابیس

شکل ۲- ایجاد دیتابیس

ایجاد شناسه‌ی کاربری دیتابیس

شکل ۳- ایجاد شناسه‌ی کاربری دیتابیس

اعطای مجوز دسترس به دیتابیس

شکل ۴- اعطای مجوز دسترس به دیتابیس

گام دوم: آپلود فایل‌های پرستاشاپ روی هاست

۱- فایل زیپ شده‌ی پرستاشاپ را از روی هر کدام از سایتهای پشتیبان پرستاشاپ فارسی دانلود کنید.

۲- فایل زیپ شده را در هاست‌تان آپلود کنید. اگر می‌خواهید فروشگاه‌ساز سایت اصلی‌تان باشد فایل‌ها باید را در پوشه‌ی روت هاست‌تان آپلود کنید. (نام این پوشه public_html یا www و درهاست‌های ویندوز اغلب wwwroot است.) اگر می‌خواهید فروشگاه‌ساز را در یک ساب‌دومین نصب کنید پس از ایجاد ساب‌دومین، فایل‌ها را در پوشه‌ی هم‌نام ساب‌دومین‌تان که داخل public_html قرار دارد آپلود کنید. (در هاست‌های ویندوز اغلب یک پوشه‌ی هم‌نام ساب‌دومین ایجاد می‌شود که برای خود یک wwwroot مستقل دارد و فایل‌ها داخل این wwwroot قرار می‌‌گیرند.) حتماً فایل index.html یا هر فایل پیش‌فرض (default) دیگری یا تنظیمات (config) پیش‌فرضی را که در پوشه‌ی روت هاست یا ساب‌دومین‌تان می‌بینید حذف کنید.

برای آپلود فایل‌ها بهترین راه اتصال به سرور هاست با استفاده از نرم‌افزارهای FTP است. (راه‌نمای آپلود فایل از طریق FTP با استفاده از نرم‌افزار Filezilla). راه دیگر آپلود فایل استفاده از ویژگی File Manager کنترل پنل است. برای آشنایی با نحوه‌ی آپلود فایل در File Manager سی‌پنل این راه‌نما را می‌توانید ببینید. مختصرش آن است که در File Manager به پوشه‌ی public_html بروید، دکمه‌ی Upload را از بالای صفحه‌ی فایل منیجر بزنید و در صفحه‌ی باز شده فایل را از روی کامپیوترتان برای آپلود انتخاب کنید.

۳- فایل زیپ شده‌ی پرستاشاپ را در کنترل پنل خود extract یا unzip کنید. برای این کار باید به File Manager کنترل پنل هاست‌تان بروید و فایل زیپ آپلود شده را پیدا کنید. در سی پنل کافی است بر روی فایل کلیک راست کنید و گزینه‌ی Extract را انتخاب کنید. (در بعضی کنترل پنل‌های دیگر این گزینه ممکن است به نام unzip باشد یا در بالای فایل‌منیجر قرار داشته باشد.)

فایل‌های extract شده باید مستقیماً‌ در پوشه‌ی public_html قرار بگیرند یا اگر می‌خواهید فروشگاه را روی یک ساب‌دومین ایجاد کنید مستقیماً‌ در پوشه‌ی مربوط به آن ساب‌دومین قرار بگیرند. بنابراین اگر پس از extract فایل‌ها به جای چندین فایل و پوشه‌ی جداگانه تنها یک پوشه به نام prestashop مشاهده کردید باید محتوای آن پوشه را به داخل پوشه‌ی روت (public_html) یا پوشه‌ی ساب‌دومین انتقال دهید. برای این کار در سی پنل به داخل پوشه‌ی prestashop بروید و همه‌ی فایل‌ها و پوشه‌ها را انتخاب کنید (select all) و با انتخاب گزینه‌ی move به مسیر (public_html/) انتقال دهید.

انتقال فایل‌های پرستاشاپ به پوشه‌ی روت

شکل ۵- انتقال فایل‌های پرستاشاپ به پوشه‌ی روت

۴- می‌توانید فایل زیپ اصلی را حذف کنید. اما بد نیست این فایل را مدتی نگه دارید و پس از تکمیل مراحل نصب وقتی مطمئن شدید به آن نیازی ندارید آن را delete کنید.

گام سوم: نصب پرستاشاپ

آدرس سایت یا ساب‌دومین خود را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید. پس از بالا آمدن سایت صفحه‌ی نصب پرستاشاپ پیش روی شما خواهد بود.

۱- انتخاب زبان: فارسی یا انگلیسی را بسته به مخاطبان سایت‌تان انتخاب کنید. اگر فارسی را انتخاب کنید صفحه راست‌چین خواهد شد. بر روی دکمه‌ی «بعدی» کلیک کنید.

نصب پرستاشاپ (انتخاب زبان)

شکل ۶- نصب پرستاشاپ (انتخاب زبان)

۲- موافقت‌نامه: احتمالاً قصد مطالعه‌ی شرایط و ضوابط موافقت‌نامه را ندارید. تیک «من با شرایط و ضوابط زیر موافق هستم» را بزنید. تیک «موافقم با ارسال اطلاعات پیکربندی خود…» را نزنید. به مرحله‌ی «بعدی» بروید.

پذیرش توافق‌نامه‌ی نصب

شکل ۷- پذیرش توافق‌نامه‌ی نصب

۳- سازگاری با سیستم: نصاب پرستاشاژ سازگاری هاست شما را با پرستاشاژ بررسی می‌کند. همه‌ی موارد باید تیک سبزرنگ خورده باشند و پیغام «PrestaShop compatibility…been !verified» را باید ببینید. در این صورت به مرحله‌ی «بعدی» بروید.

کنترل سازگاری هاست با پرستاشاپ

شکل ۸- کنترل سازگاری هاست با پرستاشاپ

اگر چنین نیست باید بررسی کنید و هر کدام از تنظیمات را که مشکل دارد از طریق کنترل پنل هاست، شرکت هاستینگ، یا سرور هاست خود رفع مشکل کنید. پس از رفع مشکل بر روی «اطلاعات را بازبینی کن» در پایین صفحه‌ی نصب کلیک کنید هر گاه کادر سبزرنگ پیغام «!PrestaShop compatibility…been verified» را دیدید می‌توانید به مرحله‌ی بعد بروید.

۴- پیکربندی سیستم: اطلاعات دیتابیس را که در گام یک یادداشت کردید -شامل نام دیتابیس، شناسه‌ی کاربری دیتابیس و رمز عبور شناسه- این‌جا وارد کنید. تنها کادرهای را که در شکل مشخص شده تکمیل کنید.

وارد کردن تنظیمات دیتابیس

شکل ۹- وارد کردن تنظیمات دیتابیس

با کلیک بر روی «هم اکنون اتصال به دیتابیس را بررسی کن» می‌توانید درست وارد کردن اطلاعات دیتابیس‌تان را چک کنید. وقتی پیغام «پایگاه داده متصل است» را دیدید به مرحله‌ی «بعدی» بروید.

۵- پیکربندی فروشگاه: اطلاعات فروشگاه را مانند شکل زیر وارد کنید. اطلاعات ضروری با علامت ضرب‌در سرخ‌رنگ مشخص شده‌اند. این موارد شامل انتخاب یک نام برای فروشگاه، انتخاب کشور، و انتخاب ساعت (Asia/Tehran) می‌شود.

تکمیل مشخصات فروشگاه

شکل ۱۰- تکمیل مشخصات فروشگاه

در بخش پایین صفحه اطلاعات مدیر فروشگاه را وارد کنید. یک نام و نام خانوادگی برای خود وارد کنید. یکی از آدرس‌های ایمیل‌تان را که می‌خواهید ایمیل‌های مربوط به فروشگاه را با آن دریافت کنید در کادر مربوط وارد کنید. برای لاگین به پنل مدیریت فروشگاه نیز از این آدرس ایمیل به عنوان نام کاربری استفاده خواهید کرد. رمز عبور مورد نظرتان برای ورود به پنل مدیریت را دو بار در کادرهای مربوط وارد کنید. تیک عضویت در خبرنامه را بردارید. اطلاعات نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور را به خاطر بسپرید یا یادداشت کنید. به مرحله‌ی «بعدی» بروید.

تکمیل اطلاعات مدیر فروشگاه

شکل ۱۱- تکمیل اطلاعات مدیر فروشگاه

۶- فرآیند نصب: پیش‌رفت مراحل نصب را می‌توانید در این صفحه ببینید. آن را نبندید تا نصب تکمیل شود. پیغام «کار نصب به پایان رسید» نشانه‌ی اتمام نصب است.

آغاز فرآیند نصب نهایی

شکل ۱۲- آغاز فرآیند نصب نهایی

۷- حذف پوشه‌ی نصب (install): به File Manager سی‌پنل خود بروید و در پوشه‌ی public_html یا پوشه‌ی اصلی ساب‌دومین پوشه‌ی install را پیدا و delete کنید.

حذف پوشه‌ی نصب

شکل ۱۳- حذف پوشه‌ی نصب

۸- آدرس پنل مدیریت: حالا در مرورگرتان با کلیک بر روی لینک «فروشگاه خود را مدیریت کنید» می‌توانید به پنل مدیریت فروشگاه‌تان دست‌رس پیدا کنید. به نوار آدرس مرورگر خود دقت کنید. مسیر دست‌رس به پنل مدیریت شما به صورت ****yoursite.com/admin است که به جای ستاره‌ها تعدادی عدد قرار دارد. این مسیر را یادداشت کنید و از این به بعد برای ورود به پنل مدیریت سایت‌تان از آن استفاده کنید. اگر هم فراموش‌تان شد کافی است در فایل منیجر سی‌پنل‌تان نام پوشه‌ی ادمین را ببینید:

مشاهده‌ی پوشه‌ی admin

شکل ۱۴- مشاهده‌ی پوشه‌ی admin

در شکل بالا نام پوشه‌ی ادمین به admin4619 تبدیل شده و آدرس پنل مدیریت yoursite.com/admin4619 است. این کار به دلایل امنیتی و برای حفاظت از فروشگاه شما انجام می‌شود. آن را یادداشت کنید. اگر زمانی فراموشش کردید در سی‌پنل نام پوشه را به admin تبدیل کنید. در اولین باری که صفحه‌ی پنل مدیریت را باز کنید یک عدد تصادفی جدید به آدرس پنل ادمین‌تان افزوده خواهد شد و می‌توانید از آن به عنوان آدرس ادمین جدیدتان استفاده کنید. از این روش می‌توانید برای تغییر دوره‌ای آدرس پنل ادمین و محاقظت بیش‌تر از فروشگاه خود استفاده کنید.

ورود به پنل مدیریت فروشگاه

شکل ۱۵- ورود به پنل مدیریت فروشگاه

اگر نام دامنه یا ساب‌دومین‌تان را در مرورگر وارد کنید فروشگاه خود را مشاهده می‌کنید. سروسامان دادن به این فروشگاه را در پنل مدیریت آن آغاز کنید.

کانال تلگرام وب ثمین

درباره مرکز آموزش وب ثمین

مرکز آموزش وب ثمین

۴۲ نظر

 1. آقا خیلی متشکرم از راهنماییتون

 2. سلام خسته نباشید
  من قالب پرستاشاپ رو با مراحلی که شما گفتین نصب کردم اما رو مرورگر IE مشکل دارد به عبارتی به قسمت ادمین و حساب کاربری LOGIN نمی شود
  لطفا راه حلی برای این مشکل پیشنهاد بدهید
  با تشکر

 3. سلام
  من چند روزه دارم پرستاشاپ ۱٫۶ رو نصب میکنم اما به این قسمت که میرسم
  ۵۶%

  ایجاد فایل settings.inc
  ایجاد جداول پایگاه داده
  ایجاد فروشگاه و زبان پیش‏فرض
  استقرار جداول پایگاه داده
  تنظیم اطلاعات فروشگاه
  نصب اطلاعات نمونه

  خطایی در هنگام نصب رخ داد…

  شما می*توانید از طریق لینک‏های موجود در ستون کناری به مراحل قبلی بازگردید، یا برای آغاز مجدد پروسه اینجا کلیک کنید.
  به این خطا میرسه ولی چند روز پیش مسئول هاستم با گرفتن ۵۰۰۰ تومان پرستاشاپ ۱٫۵ رو واسم نصب کرد که خطا ۵۰۰ داد مجبور شدم ریسیت کنم و دوباره نصب کنم نمیدونم چرا نصب نمیشه تو ۱٫۵ هم همین مشکل رو داشتم چیکار کنم ؟
  ممنون

 4. مرسی خیلی خوب بود…واقعا کمکم کرد…مرسی از وب ثمین

 5. عالی بود….ممنون از شما

 6. سلام
  ممنون؛ خوب بود

  در مورد آموزش کار با پرستاشاپ هم اگر جزوه یا هرگونه فایل آموزشی دارید ممنون میشم به من اطلاع بدید؛ هزینه اش رو پرداخت می کنم.

 7. سلام … بنده تمام مراحل رو درست می رم ولی در حدود ۱۲ درصد این پیغام رو نمایش می ده :
  روی ورودی Table ‘ps_access’ already exists خطای SQL رخ داده است
  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شم

 8. با عرض سلام
  بنده مطالب آموزشی و پاسخگوییتون به سوالات رو مطالعه کردم و با توجه به جوابگویی خوب و راهنمایی های مفیدتون میخواستم سوالی رو مطرح کنم
  این سوال رو تو سایتتون مطرح کردم گفتن که اونا فقط به مشتریا پاسخگو هستن و سوالم رو تو وبلاگ مطرح کنم
  میخواستم روی هاستم یه وب سایت اصلی و یه فروشگاه اوپن کارت بصورت ساب دامین و همینطور یه انجمن بصورتساب دامین داشته باشم
  آیا شما امکان نصب این موارد رو روی هاست من دارید؟
  با تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. این نوع خدمات از طرف ما فقط برای مشتریانی که از خودما هاست تهیه کردند انجام می شود. ولی برای راهنمایی شما: سایت اصلی را روی دامین خود نصب کنید مثلا example.com .برای نصب اپن کارت آن را روی ساب دامین یا ساب دایرکتوری هاست خود نصب کنید مثلا shop.example.com یا ساب دایرکتوری مثل example.com/shop. برای نصب انجمن یا عمان فروم مثل توضیحات اپن کارت عمل نمایید.

 9. عالی بود … ممنون

 10. سلام اصلا محتوا روی هاست من اپلود نمیشه خیلی سعی کرم بازم نمیشه میگه اتصال قطع شد کمکم کنید لطفا؟

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. باید اطلاعات اتصال به دیتابیس را بررسی کنید. اگر درست وارد می کنید این موضوع را با هاستینگ خود در میان بگذارید.

 11. باسلام.
  مراحل را انجام دادم.
  اما مرحله ۳ ، آدرس را که وارد می کنم چیزی نمیاد ، صفحه BING باز می شود.
  چکار کنم؟

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. شما باید آدرس را در آدرس بار مرورگر خود وارد کنید شما آدرس را در کادر جستجوگر مرورگر وارد می کنید بهمین دلیل بینگ می آید.

 12. ممنون از آموزش

 13. متشکر از مطالب سایتتان

 14. با سلام
  من این فروشگاه رو نصب کردم ولی موقع نصب به Create settings.inc file میرسه error میده. فکر میکنید دلیلش چیه؟ ممنون

 15. سلام
  وقت به خیر
  من فروشگاه نصب کردم اما قسمت لاگینش از چپ به راسته
  وقتی وارد قسمت مدیریت میشم بعضی لینک ها رو درست نشون نمیده بعضی از حرف ها و کلمات هم توهم توهم شده
  تازه قسمت فروشگاه همه چیز سمت چپه افتضاح همه چیز به هم ریخته
  لطفا کمک کنید.
  تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام. اگر نسخه فارسی آن را از سایت مرجعش در ایران دانلود کنید نباید مشکلی باشد چون ما تست کرده و هیچ یک از موارد اعلامی شما در آن مشاهده نشد

 16. سلام ممنون از آموزش کاملتون
  یک مشکلی هنگام نصب برای من پیش آمده
  ” ایجاد جداول پایگاه داده ”
  مشکل از چیست ؟!

 17. سلام هاست من باید ازطریق آی پی وارد کنترل پنل شد و به همین خاطر من نمی توانم آنرا نصب کنم لطفا راهنمایی کنید
  با کمال تشکر

 18. باسلام
  وقتی که فایل زیپ رو آپلود میکنم اکسترکتextract ،نمیشه ضمنا فایل زیپ بدون پسورد هست،اگه میشه سریع راهنمایی کنین
  ممنون

 19. با سلام و خدا قوت
  من در فرآیند نصب به خطای پشتیبانی نشدن از زبان فارسی بر میخورم زبان انگلیسی هم انتخاب میکنم بازم همین مشکل پیش میاد باید چکار کنم لطفا جوابش را به ایمیلم ارسال کنید اگه امکانش هست ممنون

 20. سلام
  خسته نباشید.
  بنده روی هاستم میخوام پرستا ۶ رو نصب کنم در زمان نثب هر بار یک خطایی رو میده
  یکبار زبان یکبار دیگه مربوط به دیتا بیس
  پشتیبان هاست هم همین طور.
  راهنمایی میفرمایید بنده رو
  ممنون

 21. از توضیحات روان و دقیق تان بینهایت سپاسگزارم.
  موفق باشید

 22. سلام
  من قبلن یه وب سایت با قالب وردپرس راه اندازی کردم خاستم ببینم میشه از هاستی که قبلن خریداری کردم برای راه اندازی قالب پرستاشاپ استفاده کنم یعنی هردو قالب از یک هاست استفاده کنن

 23. سلام قالبی رو در پرستا لود کردم ولی موقعی که میخاستم ببینم سایت چه شکلی میشه با error500 مواجه شدم مشکل چیه؟

 24. سلام بنده در نصب پرستا مرحله ایجاد جداول پایگاه داده رو ۱۲ درصد ارور میزنه میشه راهنمایی کنید

 25. با سلام

  احتراما در باره فروشگاه ساز پرستاشاپ سوال کنم
  ایا اسکریپته دارای بگ های مخرب نیست+از لحاظ امنیت شبکه در چه وضعیتی
  هست”ایا امکان داره این اسکریپت روی هاست که من خریدم نصب کنید؟با تشکر

  • مرکز آموزش وب ثمین
   مرکز آموزش وب ثمین

   سلام
   باگ داشتن هر نرم افزاری محتمل است. در صورت کشف باگ توسعه دهنده ها به روزرسانی ارایه می کنند. اگر نرم افزارتان را به روز نگه دارید تا حد زیادی از لحاظ امنیتی خود را بیمه کرده اید. اگر مشتری هاست ما هستید در پنل کاربریتان درخواست نصب دهید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

CAPTCHA

*


رفتن به بالا
قالب وردپرس
قالب وردپرس